Jak przygotować się do wyjazdu – ćwiczenia surfingowe

czylisurf Nasze przygotowania do surf tripów, czyli jak wykorzystać wyjazd surfingowy na maksa

Wybierając się na wyjazd surfingowy po raz pierwszy czy też po dłuższej przerwie, nasza wyobraźnia szaleje, wizualizując te wszystkie fale, manewry i niezliczoną liczbę godzin, które spędzimy w wodzie. Z doświadczenia wiemy, że burza endorfin często prowadzi do zakatowania się w pierwszy dzień, a cały progres który pamiętamy z poprzedniego wyjazdu okazuje się, że gdzieś zniknął. Przygotowując się do każdego kolejnego surf tripu popełniliśmy wiele błędów, dlatego chcemy podzielić się z wami kilkoma poradami, które pozwolą wam wykorzystać kolejny surf camp na maksa.

Ćwiczenia pod surfing – jak przygotować się do wyjazdu surfingowego?

czylisurf wyjazd surfingowy przygotowania trening surfera

Surfing jest szalenie wymagającym fizycznie sportem. Aby wykorzystać wyjazd w stu procentach, należy przygotować się fizycznie do godzin spędzonych na padlowaniu i walki z oceanem. Jeśli twoją codziennością jest siedząca praca w biurze, a sport to jedynie weekendowo rower czy rolki, przydałoby się przynajmniej miesiąc przed planowanym surf campem zadbać trochę o kondycje.

Nie ma nic bardziej frustrującego, niż brak siły aby wrócić na line up po dwóch złapanych falach i patrzenie, jak koledzy pływają kiedy ty ledwo łapiesz oddech. Perspektywa nadchodzącego surf tripu z pewnością da ci kopa żeby wstać z kanapy i umili częste wizyty na siłowni czy treningi w domu. Warto!

I nie licz na to, że pierwszego dnia zrobisz trzy sesje, dasz rade pływać sto godzin i złapiesz fale z każdego setu. Lepiej zostawić lekki niedosyt, niż kolejnego dnia nie móc podnieść się z łóżka.

W ramach dodatkowej motywacji, prześlemy ci nasz autorski plan treningowy za friko! Podrzuć nam maila w wiadomości prywatnej i zacznij trening już dzisiaj!

Surfingowe ćwiczenia na deskorolce

czylisurf przygotowania trening wyjazd surfingowy 6

Wierzymy ci, że umiałeś skręcać, przyśpieszać i robić cutbacki, nawet jak widzimy, że ledwo wstajesz i płyniesz do przodu chwiejąc się na nogach. Dla nas też wiele manewrów, które zawsze robimy bez zastanowienia, po długiej przerwie od surfingu stają się dziwnie niemożliwe do wykonania. Przyzwyczajanie się na nowo do oceanu, zamiast robienia postępów, nie jest przyjemne. No ale co zrobić, jak nie można wyjść z pracy, złapać deski pod pachę i pobiec na spot?

Jednym z naszych ulubionych treningów na sucho jest surf skate. Projektowane z pomocą pro surferów deski do surfowania na betonie imitują uczucie płynięcia na fali i nie pozwolą umiejętnościom zdobytym na ostatnim wyjeździe odejść w zapomnienie. Ba, pozwolą nawet doszlifować technikę i robić progres na surfie, będąc setki kilometrów od oceanu.

Dzięki FCS Polska mamy okazje testować najnowszy pro model SmoothStar zaprojektowany przez brazylijskiego pro surfera Filipe Toledo. Przygotowujemy dla was poradnik treningowy i udostępnimy, jak tylko uda się nas wyciągnąć ze skateparku. Stay tuned!

Ciężar na której nodze, kiedy rotować te barki?

Na każdym spocie wyróżnia się dwa typy surferów: pływający i obserwujący. Odpoczywając po pływaniu na plaży w przerwie pomiędzy sesjami od razu zauważamy tych najlepszych, analizując ich zachowanie i ruchy. Inspirowanie się lepszymi od siebie pozwala nam zobaczyć swoje błędy i je poprawić. Na szczęście, będąc uwięzionym na lądzie możemy wciąż się od nich uczyć.

Oglądanie zawodów WSL, filmów i treningów pro surferów nie tylko podkręca zajawkę, ale daje perspektywę jak oni robią to, co próbujemy od zawsze i nigdy nie wychodzi. Jeśli nie masz instruktora, który na bieżąco daje ci wskazówki i analizuje błędy, a nie jesteś pewien jak przyśpieszyć progres, to oglądanie surferów z fajną techniką pozwoli ci wyhaczyć ten subtelny ruch, którego brakuje ci podczas robienia manewru. I nie martw się, mój pies też się na mnie dziwnie patrzy jak oglądam po raz kolejny heaty Tati West w spowolnionym tempie.

Polub nasz fanpage na facebooku, gdzie publikujemy dużo surf filmów, update z zawodów i inne ciekawostki, które nie pozwolą zajawce wyparować.


A ty, jak przygotowujesz się na wyjazd surfingowy? Napisz do nas!